Keskust hakati rajama üheksa aastat tagasi endise sõjatehase territooriumile. Praegu on seal hulk suuremaid ja väiksemaid näitusesaale, stuudioid ja töökodasid, raamatupoode, restorane ning kohvikuid. Kõrvuti tõsise kunstiga leiab palju kitši ja hiinateemalisi suveniire.
Kuna territoorium on suur ja ilm oli imeilus, veetsin seal ringi jalutades terve päeva. Vahepeal sai kohvikus jalga puhata ja mahla juua või suupistet võtta ning tänavamuusikute laulu nautida.
Vanas tehasekompleksis käis kõva ehitustegevus, aeg-ajalt jalutas ringi kollaste ehituskiivritega mehi ja mõnest torust tõusis auru. Mulle jäigi arusaamatuks, kas uute stuudiote ja kaupluste ehitamise kõrval äkki mõni osa tehasest veel töötas...
Väikesesse kauplus-kohvikusse viiv trepp, mis oli kaunistatud vanade vinüülplaatidega.
Hiina kunsti uuema stiili näide. Üks ühiskonnakriitilisemaid, mida nägin.
Hiina kunsti klassikalise stiili näide traditsiooniliste loodusmotiividega. Kirjad olid enamasti hiinakeelsed, seepärast ei tea kunstniku ega pildi nime.
Uks näitusesaali.
Selline pilt avanes üle tee kohviku terrassilt, kus istusin ja jalga puhkasin.
Hiina kaasaegne kunst on põnev, kuid üsna "ümmargune". Ilma kriitikata ja tsenseeritud. Paar päeva tagasi kuulsin CNN-i uudistest, et Hiina üks tuntumaid kunstnikke ja inimõiguste eest võitlejaid Ai Weiwei on peale vahistamist teadmata kadunud. Ai aitas näiteks luua Pekingi olümpia Linnupesa staadionit. Vahistamist seostatakse tema hiljutise ühiskonnakriitilise videoesinemisega.Võimud ütlevad, et põhjuseks on majanduskuriteod.
Inimõigused on Hiina suurim probleem. Ma arvan, et noorema põlvkonna Eesti inimesed ei saagi sellest täpselt enam aru, mida tähendab elada riigis, kus kõik võimude jaoks ebasobiv tsenseeritakse ja ebamugavad inimesed lihtsalt kaovad. Nagu Hodorovski Venemaal. Aga näed, on julgeid inimesi ka Hiinas.
ReplyDelete:)
Vaatan oma korteris vaheldumisi kas CNN-i või BBC-d. Huvitaval kombel saab hotellides ja rendimajades, nagu minu elupaik, neid vaadata. Hiinlased oma kodus neid ei näe, nagu ka paljusid veebisaite.
ReplyDeleteMõni hetk tagasi, kui uudistest tuli Ai Weiwei kohta uudis, kadus pilt ära, varsti ilmus jälle tagasi. Midagi samasugust tuleb siin aeg-ajalt ette, kui uudise sisu ei meeldi. Tsensuur.