Sunday, March 20, 2011

Maailma suurimal väljakul

Käisin tänasel linnatuuril Taevase Rahu ehk Tian´anmeni Väljakul, mis on 880 m pikk ja 500 m lai. See asub otse Keelatud  Linna vastas üle tee ja on oma nime saanud sinna viiva suure värava järgi. Jalad olid eilsest Hiina müüril kõndimisest valusad, nagu oleks veetnud mitu tundi jõutrennis.
Väljakule pääsemiseks pidin jalakäijate tunnelis läbima turvakontrolli: kott sõitis lindil läbi kontrollkapi ja mind libistati üle metallidetektoriga.


Tunnelist välja jõudes avanes tohutusuur inimestega täidetud plats, teiseltpool väljakut haarasid pilku kommunistlikku ülesehitustööd ja valitsust ülistavad erepunased pannood.
 

Väljaku Keelatud Linna poolses servas seisid sõdurpoisid tikksirgelt lipuvalves. Pildil paistab taamal Linna viiva värava kohal Mao Zedongi portree.
Lugesin enne sõitu raamatust, et hiinalsed armastavad Maod seniajani. Kui uurisin selle kohta oma töökaaslastelt, oli nende vastus, et suhtumine sõltub põlvkonnast. Mao on vanema generatsiooni südames, aga noori jätab ta ükskõikseks.


Pildil lipuga seisva noormehe pea taga paistab töörahvast ülistav skulptuur. Kas pole tuttav motiiv?
Turistilõksudes liigub palju Hiina lippu kandvaid inimesi, ka noori ja lapsi. Lippe müüakse kõikjal. Möödunud nädalal nägin Kelatud Linnas stseeni, kus isa andis oma algklassi-ealisele pojale jalaga tugeva hoobi tagumikku, kuna see oli lipu jonnihoos maha visanud.
Oma riiki ja selle sümboleid peetakse tähtsaks, kuid valitsuse tegemistesse suhtutakse jahedalt. Kui püüdsin hiinlastega arendada vestlust hiljuti toimunud valitsuskongressi teemadel, sain vastuseks, et nad enamasti ei loe, mida valitsus arutab. See on vaid poliitika.
Samas on hiinlane oma riigikorraga rahul - see tagab arengu ja stabiilsuse. Keskmine hiinlane demokraatiast puudust ei tunne.

No comments:

Post a Comment