Friday, March 11, 2011

Kaosest ja korrast

Jaapanit raputas täna erakordselt tugev maavärin ja sellele järgnenud hiidlaine pühkis kõik oma teelt. Lugesin uudistest, et kusagiil Pekingis oli seda värinat kergelt tunda olnud, aga mitte seal, kus mina viibisin. Kohalikud rahustasid, et Peking olla väga erilise ja turvalise koha peal. Pole mõtet muretseda.

Näis. Infoga on Hiinas lugu kehva. Riiklikud meediakanalid jagavad uudiseid valikuliselt, kõik käib läbi tsensuuri. CNN-i, mida näitab minu toa televiisor, saavad vaadata vaid välismaalased.  Facebook, YouTube ja paljud kahjulikuks peetud saidid on kinni keeratud. Facebookist on neil tehtud oma kohalik versioon.
Riiklik uudistekanal China Daily kirjutab Hiina Rahvuskongressist, mis Pekingis kaks nädalat istungeid peab. Selle esimees Wu kuulutas, et lääneriikide poliitilise süsteemi pimesi järgimine viib kaosesse.
Kaose vältimiseks on Pekingi peatänav praegu tihedalt üle ujutatud kõikvõimalikke korravalvurite ja mundrikandjatega.
Pekingi politseinikud ristmikul korda pidamas

Tavaliste politseinike kõrval nägin täna ühe hotelli ees soomusautot, mille juures seisis hambuni relvastatud sirgeseljaline eriüksuslane, relv risti rinnal. Lisaks jalutab alati tänaval vastu, või seisab valvelseisangus mõne murulapi serval, erinevates mundrites sõjaväelasi. Rääkimata kõiksugu turvameestest ja liiklusreguleerijatest. Osa lippude ja käepaeltega varustatud vabatahtlikke valvab koos politseinikega ristmikel, teised juhivad inimesi bussipeatustes bussile ja maha. Inimestega saavad nad priisata.
Esialgu kõhedust tekitav, aga nüüd olen hakanud harjuma: tunduvad suhteliselt ohutud. Vaevalt, et sellises olukorras tuleb kellelgi pähe korda rikkuda või meelt avaldada - turvaline ja kindlasuunaline ühiskond, kus kõik paistavad rahul olevat. Kuniks elujärg väikestviisi paraneb.
Kõige suuremad rahololematud pistetakse lihtsalt trellide taha, näiteks mõni liiga nobeda keelega ajakirjanik.

No comments:

Post a Comment